Alumni Awards

Since 1998, the Ivy Tech Alumni Association has proudly recognized individuals who personify the College’s vision of Changing Lives, Making Indiana Great. Through outstanding achievements and contributions, these individuals bring honor to Ivy Tech and the Alumni Association.

The association's highest honor reserved solely for its alumni, the Alumni Achievement Award provides recognition for outstanding achievements by the men and women of Ivy Tech Community College. Recipients are recognized for their personal and professional achievements.

Past Award Recipients
1998
  • Northwest  -
  • North Central  Brent Thompson 
  • Northeast  Bruce Roberts
  • Lafayette  Bill Henderson
  • Kokomo   Nina Edwards-Swain
  • East Central  Linda Pruitt
  • Wabash Valley  -
  • Central Indiana  Greg Schilling
  • Richmond  Debbie Schwab* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Columbus  Kim West   
  • Southeast  -
  • Southwest  Dr. Tom Hickey
  • Sellersburg  Barbara Bramel
1999
  • Northwest  -
  • North Central  Matthew Bielski 
  • Northeast  Ron Hamm
  • Lafayette  Cherilynn Mundell
  • Kokomo   Julie Byrd
  • East Central  Roy Winkler* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Wabash Valley  -
  • Central Indiana  Sheila Wakelam
  • Richmond  Lisa Martens
  • Columbus  Debra Slone
  • Southeast  -
  • Southwest  Gina Moore
  • Sellersburg  Julie Peoples
2000
  • Northwest  Gina Marie Rue
  • North Central  Vincent Lisi 
  • Northeast  Lisa Marie DeVille
  • Lafayette  Cherilynn Mundell
  • Kokomo   Denise Lanning Clark
  • East Central  Gloria Finney
  • Wabash Valley  Mary Bennett
  • Central Indiana  Jeff Bricker
  • Richmond  Robin Woolum
  • Bloomington  Peggy Welch* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Southeast  Cindy Hutcherson
  • Southwest  Marcia Rocca
  • Sellersburg  Theresa Baker
2001
  • Northwest  Sebastian Szczepanski
  • North Central   Rob Hochschild 
  • Northeast  Vikite Bodie* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Lafayette  -
  • Kokomo   Richard Slifka
  • East Central  Frances Strege
  • Wabash Valley  Denise Swank
  • Central Indiana  Jack Perkins
  • Richmond  Valerie Ray
  • Columbus  Dr. Brenda Smith
  • Southeast  -
  • Southwest  Michael Best
  • Sellersburg  Joe Adams
  • Bloomington  Dr. Mary Mahern
2002
  • Northwest  David Sheibels
  • North Central  Jean Whetstone
  • Northeast  Thomas T. Kennerk
  • Lafayette  -
  • Kokomo   Gail Petty-Davis
  • East Central  Michael Eppards
  • Wabash Valley  Gale Wilson
  • Central Indiana  Kay Martin
  • Richmond  Wilma Dickerson
  • Columbus  Angelia Donnell
  • Southeast   Annabet Garner* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Southwest  Randolph Clark
  • Sellersburg  Aaron Hetz
  • Bloomington  Sheila Wright
2003
  • Northwest  -
  • North Central  Ronald Craw
  • Northeast  Mildred Studebaker
  • Lafayette  Linda Exkert
  • Kokomo   Stephen Bowman
  • East Central  Mary Ann Wright
  • Wabash Valley  Lindsey Snapp
  • Central Indiana   Patricia Henderson Brown
  • Richmond  Billie Gabbard
  • Columbus  Barbara Garton* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Southeast  Clifford Jackson
  • Southwest  Jimi Epley
  • Sellersburg   Sarah Whilloughby
  • Bloomington  Jack Cody
2004
  • Northwest  Michael Worosz
  • North Central  Curt Brown 
  • Northeast  Timothy Thompson* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Lafayette  Diana Bonebrake
  • Kokomo   Russell Ragland
  • East Central  Jean Wright
  • Wabash Valley  Larry Swank
  • Central Indiana  Kellie Cranfill
  • Richmond  Ronald Oler
  • Columbus  Martha Phillips
  • Southeast  Norvin Barry Banks
  • Southwest  James Kern
  • Sellersburg  William Wiseheart
  • Bloomington  Michael Hahn
2005
  • Northwest    Anthony Fenyves
  • North Central  Keith M. Huettl
  • Northeast  Johanna Campbell* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Lafayette  Alan C. Burnette
  • Kokomo   Kevin Droke
  • East Central  Jeremi Dobbs
  • Wabash Valley  Joseph Hansel
  • Central Indiana  Rebecca Phillips
  • Richmond  Kelly Cline
  • Columbus  Jon Huckaby
  • Southeast  Larry F. Graves
  • Sellersburg  Wayne Howlett
  • Bloomington  Dianna Holtsclaw
2006
  • Northwest    Guillermo “Gill” Mendez
  • North Central  Edward M. Cabello
  • Northeast  Jenny Gunkel
  • Lafayette  David Mecklenburg
  • Kokomo   Randall K. Gardner
  • East Central  Julius J. Anderson* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Wabash Valley  John Mace
  • Central Indiana  Michael Conner
  • Richmond  Shenita Piper
  • Columbus  Rebecca Gruesbeck
  • Southeast  Ken Degler
  • Southwest  Jennifer Huston
  • Sellersburg  Lois Burnett
  • Bloomington  Beth Pless
2007
  • Northwest  -
  • North Central  Melissa Denton
  • Northeast  Jay Tipton
  • Lafayette  Virginia Harman
  • Kokomo   Sharon A. Reed* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • East Central  Michael Todd Hughes
  • Wabash Valley  Kimberly Stevenson
  • Central Indiana  Cynthia D. Wilson
  • Richmond  Cora Sue (Stamper) King
  • Columbus  Barry Richmond
  • Southeast  -
  • Southwest  Klara Stone
  • Sellersburg  Janice P. Hill
  • Bloomington  Michael Burns
2008
  • Northwest  Lauren Arnold
  • North Central  Darryl Boykins
  • Northeast  Chuck Pastor
  • Lafayette  -
  • Kokomo   Jean Koch
  • East Central  -
  • Wabash Valley  - Duke Bennett
  • Central Indiana  -
  • Richmond  Kathleen G. Campbell
  • Columbus  -
  • Southeast  William F. “Andy” Anderson
  • Southwest  Paul V. Brenner
  • Sellersburg  Kerri Cokeley* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Bloomington  -
2009
  • Northwest  -
  • North Central  Howard W. Buchanon II
  • Northeast  Kent L. Prosser
  • Lafayette  Kathy Weedon
  • Kokomo   -
  • East Central  Jessica Hines
  • Wabash Valley  - Royal Washington
  • Central Indiana  -
  • Richmond  Lea C. Brustkern
  • Columbus  -
  • Southeast  Deborah King Judge
  • Southwest  Kathryn Martin* Statewide - Distinguished Alumni Award
  • Sellersburg  Robert Corum
2010
  • Northwest  Ron Gholson
  • North Central  -
  • Northeast  Beth D. Scholer
  • Lafayette  Tony L. Burns
  • Kokomo   Eric Ryder
  • East Central  Dorcia N. Young* Statewide - Personal Alumni Achievement Award
  • Wabash Valley  Barry Nicoson
  • Central Indiana  Brendan Hartnett
  • Richmond  Eric J. Fields, Sr.
  • Columbus  Ken R. Bucklew
  • Southeast  Jaclyn Gross
  • Southwest  Kathy Boyd* Statewide - Professional Alumni Achievement Award
  • Sellersburg  Randy D. Black
  • Bloomington  Jason M. King
2011
  • Northwest  Michael H. Spears
  • North Central  Kelly E. Skirvin
  • Northeast  Nyan Aung
  • Lafayette  Lynetta Raplee
  • Kokomo   Dave E. Murphy
  • East Central  Gregory A. Ranger
  • Wabash Valley  Shane M. Huffman
  • Central Indiana  Jill M. Vandegriff
  • Richmond  Dr. Patricia L. Lang* Statewide - Professional Alumni Achievement Award
  • Columbus  Joanna L. Nedeau-Kilby
  • Southeast  Barbara J. Ault* Statewide - Personal Alumni Achievement Award
  • Southwest  Stacy L. Little
  • Sellersburg  Joyce G. Edds
  • Bloomington  Lisa D. Taylor